Dzień dobry !
Malarskich ciekawostek ciąg dalszy
Tematem jest słynny artysta BANKSY
Banksy – brytyjski artysta street art, działający pod pseudonimem artystycznym ukrywając swoją tożsamość. Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie.
Banksy używa różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych, związanych z kwestiami społecznymi i polityką. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów i została zauważona przez media.
Banksy zaczynał jako artysta graffiti. Przerzucił się na graffiti szablonowe po drobnym incydencie, który spotkał go podczas malowania pociągów wraz ze znajomymi. Był wolniejszy od innych i pozostawiono go z tyłu. Gdy zjawiły się władze, schował się pod jednym z wagonów, gdzie musiał spędzić kilka godzin w ukryciu. Wspomina, iż podczas ukrywania się pod wagonem spędził mnóstwo czasu, przyglądając się numerowi seryjnemu pociągu, który został naniesiony na wagon poprzez szablon. To zainspirowało go do tworzenia szablonów.
Niektóre szablony powstają w wyniku komputerowej obróbki zdjęć, mającej na celu rozbicie obrazu na obszary o zbliżonej barwie (progowanie). Uzyskany w ten sposób obraz jest drukowany, następnie wycinany do powielania go na ścianie. Niekiedy jednak twórcy graffiti używający szablonów, w tym właśnie Banksy, traktują szablony jako jedynie szkielet dzieła, detale i cieniowania nanoszone są wtedy przy użyciu innych technik. Tak użyte szablony znacznie przyśpieszają pracę nad dużymi i zawierającymi dużo szczegółów graffiti (w porównaniu z obrazami tworzonymi na ścianie „od podstaw”).
Osobą, która zarejestrowała domenę strony Banksy’ego, jest fotograf Stephen Lazarides, który wielokrotnie uważany był za prawdziwą tożsamość artysty. Jednak Lazarides twierdzi, iż jest wyłącznie jego menadżerem i autorem większości zdjęć do jednej z jego publikacji, Banging Your Head Against A Brick Wall (ang. Walenie Głową o Ceglaną Ścianę). Lazarides jest właścicielem znajdującej się na Greek St. w Londynie galerii o nazwie Laz Inc, w której można kupić niektóre prace Banksy’ego. Należy do niego również strona internetowa picturesonwalls.com, która ma wyłączne prawo do sprzedaży tańszych przedruków prac artysty.
Peter Gibson, przedstawiciel organizacji Keep Britain Tidy, dbającej o czystość w Wielkiej Brytanii, uważa, iż prace Banksy’ego są zwykłym wandalizmem.
Artysta wykonał płatne prace dla organizacji (jak np. Greenpeace) i miał zażądać do 25 tysięcy funtów za obraz. Spekulowano również, iż Banksy wykonywał pracę dla takich korporacji jak Puma, przez co został uznany przez niektórych za osobę, która poddała się kapitalizmowi, mimo przesłania wykonywanych prac.
Dzięki swojej tajemniczości i poziomowi wykonywanych prac, Banksy stał się obiektem kultu wśród artystów graffiti i innych młodych ludzi. Jego prace stały się rozpoznawalne; często są wykorzystywane np. jako symbole w tatuażach.
Geniusz artystyczny, aktywista polityczny, malarz i dekorator, mityczna legenda czy niesławny artysta graffiti? Dzieła Banksy’ego są nie do pomylenia, chyba że kucają w Tate lub nowojorskim Metropolitan Museum. Banksy jest odpowiedzialny za dekorowanie ulic, murów, mostów i ogrodów zoologicznych miast i miasteczek na całym świecie.
Dowcipne i wywrotowe, jego szablony przedstawiają małpy z bronią masowego rażenia, policjantów z uśmiechniętymi twarzami, szczury z wiertarkami i parasolami. Jeśli poszukasz wystarczająco uważnie, znajdziesz swoje. Jego wypowiedzi, podżegania, ironie i epigramaty są na przemian inteligentnymi i bezczelnymi komentarzami na temat wszystkiego, od monarchii i kapitalizmu po wojnę w Iraku i zwierzęta gospodarskie.
Jego tożsamość pozostaje nieznana, ale jego twórczość jest obfita.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Banksy
SPArt sp. z o.o.